TEOG tercihine yerleşemeyen açık liseye gidecek

17.07.2016
105

 

 

teog tercih

TEOG’da 25 okuldan oluşan tercih listesindeki okullara yerleşemeyen öğrenciler bu yıl da otomatikman açık liseye kaydedilecek.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) yerleştirmelerinin geçen yıl başlayan ve çok tartışılan uygulaması bu yıl da tüm eleştirilere rağmen devam ediyor. Bu uygulama tercihlerine yerleşemeyen öğrencilerin otomatik olarak açık liseye kaydedilmesi.

Eğitimcilerin 14 yaşındaki çocukları örgün eğitim dışına çıkardığı için eleştirdiği uygulamada bu yıl da değişen bir şey yok. Yine 25 okuldan oluşan tercih listesindeki okullara yerleşemeyen öğrenciler otomatik olarak açık liseye kaydedilecek. Onlar gibi tercih yapmayan öğrenciler de zorunlu eğitim 12 yıl olduğu ve son 4 yılı açık lisede okunabildiği için otomatikman açık liseye kaydedilecekler.

3 KEZ YAPILACAK, 3 TERCİH ALINACAK

Tercih listesinde daha üst sıradaki okula yerleşmek isteyenlerde olduğu gibi açık liseye zorunlu olarak kaydedilen öğrenciler için de bundan kurtulmanın yolu nakil uygulamasından geçecek. Yerleştirme sonuçlarının 8 Ağustos’ta açıklanmasının ardından kayıtlı oldukları okulları değiştirmek isteyenler için 3 kez nakil uygulaması yapılacak. Bu nakillere herhangi bir örgün liseye yerleştirilen öğrenciler ile, tercihlerine yerleşemedikleri için otomatikman açık liseye kaydedilen öğrenciler başvurabilecek.

Yine Yerleştirmeye Esas Puan’a (YEP) göre yerleştirmelerin yapılacağı nakil uygulaması 3 kez gerçekleştirilecek. 8 Ağustos’ta yerleştirme sonuçlarıyla birlikte okullardaki boş kontenjanlar da açıklanacak. Ancak nakil tercihlerini yaparken okulda boş kontenjan olup olmadığına bakılmayacak. Veliler tüm okulları nakil döneminde tercih listelerine alabilecek.

TEK LİSTE İLE KATILMA HAKKI VAR

Nakillerde ilk dönem 9-15 Ağustos tarihleri arasında yapı- lacak. Bu tarihler arasında veliler 3 okuldan oluşan tercih listesi hazırlayacak. Yine ilk yerleştirme döneminde olduğu gibi nakil tercihleri de e-okul sistemi üzerinden ya da herhangi bir ortaokuldan yapılacak. Listelerin geçerli olması için okul müdürlüklerine yine onaylatılması gerekecek. Okul müdürlükleri tarafından elektronik ortamda onaylanan tercih bilgilerinin 2 nüsha çıktısı alınacak. Biri okulda kalacak, diğerini de veliler alacak. İlk nakil sonuçları 19 Ağustos’ta açıklanacak.

19-23 Ağustos tarihleri arasında ikinci nakil uygulaması için tercihler alınacak. Yine 3 okul tercih hakkı olacak. Bu nakillerin sonuçları da 26 Ağustos’ta açıklanacak. 26-31 Ağustos tarihleri arasında ise son kez nakil tercihleri alınacak. Yine velilerin 3 okul yazma hakları var. Bu yerleştirmenin sonuçları da 5 Eylül’de açıklanacak.

NAKİLDE YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Nakil uygulamalarının tümüne katılma hakkınız olacak ve isterseniz her nakil döneminde 3 okul tercih edebileceksiniz. Ancak isterseniz ilk nakil uygulamasında yaptığı- nız 3 tercihin daha sonra yapı- lacak 2 nakil döneminde de geçerli olmasını talep edebilirsiniz. Bu işlemi tercih yaptığınız okul müdürlüğünden yapmanız gerekiyor. Bu durumda yalnızca ilk dönem tercih listesi hazırlamış olursunuz. Ancak 3 nakil uygulamasına da farklı listelerle katılacaksanız her listenizi onaylatmanız gerek. Aksi halde tercih yapmamış sayılacaksınız.

SON NAKİL AÇIK LİSE

Nakil uygulamasında da yerleştirme işlemleri yerleştirmeye esas puan üstünlüğüne göre gerçekleştirilecek. Yurtdışında öğrenciler ve açık öğretim ortaokulu mezunları nakil başvurularını Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlü- ğü’nün resmi internet sitesinde açılacak olan “Açık öğretim ortaokulu ve yurtdışı yerleştirmeye esas nakil başvuru ekranı” aracılığıyla yapacak. Başvuru çıktıları APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile müdürlüğe gönderilecek.

İlk 3 nakil uygulamasına hem örgün eğitim kurumlarına hem de açık liseye kaydedilen öğrenciler katılacak. Ancak 5 Eylül’de üçüncü nakil uygulamasının yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından il ve ilçelerde milli eğitim müdürlüklerinde kurulan nakil komisyonları tarafından gerçekleştirilecek bir nakil uygulaması daha olacak. Bu nakillere sadece açık liseye kaydedilen öğrenciler başvurabilecek. Bu yerleştirme il ve ilçe sınırları içinde boş kalan kontenjanlara yapılacak.

İl ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları, 5-8 Eylül tarihlerinde tercih başvurularını alacak. Bu uygulamada il ve ilçe sınırları içinde yer alan 3 okul tercih edebilecek. Bu yerleştirmelerde de puan üstünlüğü dikkate alınacak. Bu son nakil uygulamasının sonuçları da 9 Eylül tarihinde açıklanacak. Bu tarihten itibaren de artık TEOG yerleş- tirme işlemleri son bulacak.

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

TEOG yerleştirmeleri işlemleri velilerin tercihleri doğrultusunda okul kontenjanlarına göre Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) üzerinden alınarak yapılacak. Yerleştirme işlemini Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) merkezi olarak gerçekleştirecek. Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) eşit olan iki öğrencinin aynı okulu tercih etmeleri durumunda o okulda tek bir kontenjan boş kaldıysa yerleştirme işlemi nasıl yapılacak? İşte Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu soruya verdiği cevap:

“Yerleştirmeye esas puanların eşit olması halinde, ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı, eşitliğin devam etmesi halinde sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı üstünlüğü, eşitliğin devam etmesi halinde tercih önceliği, yine eşitliğin devam etmesi halinde okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı, bunların da eşit olması halinde ise öğrencinin doğum tarihine göre yaşça küçük olanların önceliği dikkate alınır.”

TEOG YERLEŞTİRME TAKVİMİ NASIL İŞLEYECEK?

İlk yerleştirme sonuçlarının ardından birine yalnızca açık liseye kaydolan öğrencilerin başvurabileceği 4 kez yapılan nakil uygulamasından oluşan TEOG yerleştirmelerinde takvim şöyle işleyecek.

15-25 Temmuz: TEOG tercihlerinin alınması

8 Ağustos: TEOG yerleştirme sonuçları ile boş kontenjanların açıklanması

9-15 Ağustos: İlk nakil tercih başvurularının alınması

19 Ağustos: İlk nakil yerleştirmelerinin sonuçlarının açıklanması

19-23 Ağustos: İkinci nakil tercih başvurularının alınması 26 Ağustos: İkinci nakil yerleştirme sonuçlarının açıklanması

26-31 Ağustos: Üçüncü nakil tercih başvurularının alınması

5 Eylül: Üçüncü nakil yerleştirme sonuçlarının açıklanması

5-8 Eylül: İl ve ilçe nakil komisyonlarınca nakil tercih başvurularının alınması

9 Eylül: İl ve ilçe nakil komisyonlarınca yapılan yerleştirme sonuçlarının açıklanması

Habertürk

 

 

 

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: