LGS’de 20 Altın Kural

27.05.2024
571
LGS’de 20 Altın Kural

LGS’de 20 Altın Kural

Sevgili gençler! 2 Haziran 2024 Pazar günü uzun soluklu ve zor bir maratonun son 155 dakikasını da koşarak bu yarışı tamamlamış olacaksınız.
Peki bu süre zarfında yarışın temposunu nasıl ayarlamalıyım yani sınavda neler yapmalıyım? Bu yazımızda bu hususlara değineceğim.
Ama herşeyden önemlisi sinavdan önce motivasyon önemli bir durum moralinizi bozmayın daha önümüzde bir çok sınav var ve LGS’nin de bunlardan biri bunu unutmayalım.

1. Öncelikle şunu bilmenizi istiyorum bu sınav hayatın sonu değildir. Bunu hiç aklınızdan çıkarmayın. Hayatta başarılı olmanın tek yolu proje okullarında okumak değildir. Anne ve babalarınızın çoğu da eminim bu okullarda okumadılar sorabilirsiniz.
2.Ya sınavım kötü geçerse, yanlışım çok çıkarsa, kaydırma yaparsam diye olumsuz düşüncelerden uzak durmalısınız.
3. Sınav çok zor mu olacak düşüncesinde olmayalım çünkü herkese aynı sorular sorulacak yani kolaysa herkes için kolay, zor ise herkes için zor bir sınav olacak.
4. Sınavda sadece sorulara konsantre olun ve odaklanmayı başarın, paragraf sorularında asla paragrafı okumadan soruyu çözmeyin. Özellikle İnkılap Tarihi testinde bu çok sık yapılan bir hatadır.
5. Sınavdan önce kaygımız artabilir ve lavobo ihtiyacınız birden gelebilir bunun icin sınav başlamadan ve salona geçmeden önce bu ihtiyacınızı giderin. Bu genelde yaşanan fizyolojik bir durumdur panik yapmayın.
6. Nefes egzersizleri yapın bu sizi rahatlatacaktır. ( Derinden nefes alıp bir kaç saniye bekleyin ve verin bunu 3 kez yapmanız yeterli)
7. Sınavdan önce her şeyi unuttuğunuzu düşünürsünüz hiç bir şey kalmadı aklımda dersiniz göreceksiniz ki sınava başlayınca o mucizevi makine olan beyniniz herşeyi hatırlayacaktır.
8. Fiili duayı yaptım yani çalıştım deyip sınavdan önce mutlaka kavli ( sözlü) duamızı yapmayı unutmayalım. Yani tevekkül ederek sınava girelim. Ünlü Türk hükümdarı Celalettin Harzemşah sefere giderken ; “Sefer bizim zafer senindir Allahim” diyerek dua edermiş. Siz de gayret ettiniz çalıştınız sizi başarılı kılacak olan Cenab-ı Haktır bunu unutmayin . Kısacası dua etmeden ve الله بسم demeden sınava başlamayalım.
9. LGS öncesi yüzlerce deneme çözdünüz ve kendinize göre strateji ya da stratejiler gelistirdiniz bunlardan hangisi en faydalı buluyorsanız onu kullanın. ( Fenden başlamak gibi ama bu tercihe bağlı bir durumudur )
10. Zaman yönetimine dikkat edin sınav salonlarında saatler olacaktır çok sık olamamakla birlikte belirli aralıklarla zamanı kontrol edin.
11. Sınavda turlama tekniğini kullanın. Yani takıldığınız sorularin yanına kocaman bir soru işareti koyun ya da soru numarasını daire içene alın ve daha sonra o soru ya da sorulara geri dönün. Sorularla kavga etmeyin. Bu teknik zaman yönetimi açısından oldukça işe yarayacaktır.
12. Çözdüğünüz soru ile işaretleme yaptığıniz soru numarası ve şıklarin aynı olduğuna emin olun ve öyle işaretleme yapın. 3 yanlış bir doğruyu götürdüğünü, aslında her yanlışın 0.33 doğru götürdüğünü unutmayın ve emin olmadığınız durumda soruları kesinlikle boş bırakın.
13. Cevap kağıdınızı görünür bir şekilde açıkta bIrakamayın bu sınavınızın geçerliliği açısından oldukça önemlidir.
14. Yorulduğunuzu hissederseniz başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde derin nefes alın ve 10-15 saniye dinlenin ve sonra tekrar devam edin.
15. Soruların zorluk derecelerinin aynı olmadığını bilin yani bu kadar da kolay soru olmaz deyip cevaba şüphe ile yaklaşmayın.
16. Herhangi bir teste seçenek dağılımını saymayın bazı şıkların 3’e kadar alt alta gelebileceğini unutmayın.
17. Hem Sözel hem de sayısal oturumda süre dolmadan önce zamanınız varsa isaretlemenizi kitapçıkla karşılaştırın.
18. Sınav arasında birinci oturumla ve sorularla ilgili yorum yapmayın yanlis yaptığınızı düşündüğünüz yada zorlandığımız sözel sorulara takılmayın sayısal teste odaklanın. Bu doğrultuda yapacağınız konuşma ve değerlendirmeler Sayısal oturum öncesi moralinizi bozabilir.
19. Sayısal oturumdan önce ailenizin getirdiği atıştırmalıklardan fazla olmamak şartıyla yiyebilirsiniz.
20. Son olarak sınav değil, okuyacağınız lise değil,biz eğitimcilerin ve Anne babalarınızin gözünde siz çok daha değerlisiniz. Sınavınız nasıl geçerse geçsin ailenizin sizi hep sevdiğini ve seveceğini unutmayın.
LGS’ye girecek tüm öğrencilerimize başarılar dilerken yazımın faydalı olmasını diliyorum.
BAŞARILAR GENÇLER!
İbrahim TÜRKSOY – Şehit Cennet Yiğit İHO / Sosyal Bilgiler Öğretmeni

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.