“İyi Öğrenciler” ile “Klasik Öğrenciler” arasındaki farklar

13.08.2023
442
“İyi Öğrenciler” ile “Klasik Öğrenciler” arasındaki farklar

“İyi Öğrenciler” ile “Klasik Öğrenciler” arasındaki farklar

İyi Öğrenciler, kendilerine, ailelerine ve ülkelerine karşı sorumluluk hissi taşırlar. Klasik Öğrenciler sadece “derslere girer ve çıkarlar.”
İyi Öğrenciler, anlamadıkları konuların üzerine gider, çalışır, araştırır, ve öğrenirler. Klasik Öğrenciler ise “bu dersi anlamıyorum, bu derse ne gerek var ?” derler.
İyi Öğrenciler, “bu dersi daha iyi öğrenmenin bir yolu vardır!” derken, Klasik Öğrenciler, “bu hocadan kopya çekmenin mutlaka bir yolu vardır” der.
İyi Öğrenciler, “bu konuyu araştırıp, öğreneyim” der. Klasik Öğrenciler, “bu dersi kimse anlamamış, sen mi anlayacaksın? Böyle gelmiş böyle gider” der ve kopya çekme tekniklerini araştırır.

İyi Öğrenciler, bir dersten kalınca “ben çalışmadım/çalışamadım, kaldım” der. Klasik Öğrenciler “hoca beni bıraktı” der.
İyi Öğrenciler, derse devam eder, dersi dinler ve soru sorarlar. Klasik Öğrenciler, derse devam etmez, devam etse bile arka sıralarda oturur ve memleket sorunlarını tartışır?
İyi Öğrenciler, bir dersten kalmaktan korkmazlar, “öğrenmeyi” amaç edinirler. Klasik Öğrenciler, kalmayı doğal bir yaşam tarzı olarak kabul ederler.
İyi Öğrenciler, çok çalışır ve her zaman boş vakitleri vardır. Klasik Öğrenciler ise nedense ders çalışmaya vakit bulamazlar.
İyi Öğrencilerin “gelecek” bilinci ve kaygısı vardır, geleceklerini planlarlar. Klasik Öğrenciler geleceğe ilişkin kaygı taşımazlar, baba/dayı’lara güvenir, torpilin her kapıyı açacağını sanırlar.

İyi Öğrenciler, “iyiyim ama yeterince değil” der. Klasik Öğrenciler, “kötüyüm ama başkaları benden kadar kötü” der.
İyi Öğrenciler, mezun olunca iyi iş bulur ve hayatlarından memnundurlar. Klasik Öğrenciler mezun olabilir ve iş bulabilirlerse (genellikle meslekleri dışında bir işte) asgari ücretin 2 katı maaşla çalışırlar.
İyi Öğrenciler, “meslek sahibi olmak ister”, Klasik Öğrenciler ise sadece “diploma almak” derdindedir.

Alıntı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.