İlteriş Kutluk Kağan’ın Anıtı ve Yazıtı Bulundu

24.08.2022
347
İlteriş Kutluk Kağan’ın Anıtı ve Yazıtı Bulundu

İlteriş Kutluk Kağan’ın Anıtı ve Yazıtı Bulundu
Moğolistan’da Kültigin ve Bilge Kağan’ın babası İlteriş Kutluk Kağan’ın anıt kompleksi ve yazıtı bulundu. Yazıt, Türk ve Soğd dillerinde yazılmış.

Yazıt, Uluslararası Türk Akademisi ve Moğolistan Arkeoloji Enstitüsü’nün Nomgon Vadisi’ndeki ortak bilimsel arkeolojik araştırmalar sırasında bulundu.
Moğolistan’ın Ötüken bölgesindeki Hangai Jote’de, İlteriş Kutluk Kağan’ın bir anıt kompleksi ve yeni bir yazıt bulundu. Yazıtın, Türk ve Soğd dillerinde yazılmış olduğu açıklandı.

Uluslararası Türk Akademisi yaptığı açıklamada, “Türk Kağanlığı’nın kurucusu atamız Bars Bey Kağan’ın kayınpederi İlteriş Kağan adına dikilen anıtı, Türk Akademisi ve Moğolistan Arkeoloji Enstitüsü işbirliğiyle bulduk.” dedi.
Türkiye Akademisi Başkanı Darhan Kidirali, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Detaylı bilgi Ulan Batur’daki basın merkezinde açıklanacak.” dedi.
19. yüzyılın sonlarında bulunan Orhun yazıtları, Türklerin kökenini, tarihini, kültürünü ve diğer Türk boylarıyla ilişkilerini anlamak için önemli bir kaynak olan anıtlardı.

İlteriş Kutluk Kağan kimdir?
İkinci Doğu Göktürk Kağanlığı’nın kurucusu olan İlteriş Kutluk Kağan, aynı zamanda Bilge Kağan ve Kül Tigin’in babasıydı. MS 681-693 yılları arasında hakanlık yaptı.
II. Göktürk devletinin kurucu olan İlteriş Kağan Çin’de doğup büyüdü. 681 yılında 17 arkadaşı ile birlikte Türk devletini yeniden kurmak için harekete geçti. Kısa süre içerisinde pek çok kavimi tek bayrak altında toplayarak Çin’e karşı isyan etti. 682 yılında Göktürk Devleti’ni ikinci kez kurarak ülkenin başına geçti. Saltanatı döneminde düzenlediği 47 seferin 20’sine bizzat katıldığı ve katıldığı hiçbir savaşta yenilgiye uğramadığı rivayet ediliyor.

Kaynak: Arkeofili.com

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: