I. Dünya Savaşını Başlatan Olay Franz Ferdinand Suikastı

24.01.2024
160
I. Dünya Savaşını Başlatan Olay Franz Ferdinand Suikastı

I. Dünya Savaşını Başlatan Olay: Franz Ferdinand Suikastı

28 Haziran sabahı Saraybosna’daki bir pastaneye giren üç adam dükkanın sahibi Vlajnic’le konuştuktan sonra siparişlerini verip masaya oturdular. Bir süre sonra onlara katılan Gavrilo Princip saatler içerisinde Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand ile eşi Sophie’yi öldürecekti.

Temmuz 1894’te Sırbistan’da doğan Princip’in asi yapısı genç yaştan itibaren başına işler açtı. Okuldan atıldıktan sonra milliyetçi bir örgüte atılan genç, Avusturya-Macaristan hakimiyetindeki Saraybosna’da Sırbistan hakimiyeti hayalleri kuruyordu.

Sırbistan hakimiyeti hayaliyle Genç Bosna örgütüne katılan Princip, günler geçtikçe tek idealini bu mücadeleye çevirmişti. İki milliyetçi örgütün birleştiği 1914’te orduyu teftiş etmek için gelen Franz Ferdinand’ın ziyareti ise bardağı taşıran son damla olacaktı.
Suikastın son planı sabahın erken saatlerinde pastanede gerçekleştikten sonra harekete geçildi. Toplam altı suikastçı Ferdinand’ın konvoyunu beklerken ilki zamanlama hatası yaptı ve konvoy içerisinde Ferdinand’ın olduğu araca ulaşamadı.
İlk suikastçının hatasından üç dakika sonra ikinci suikastçı Cabrinovic, hızlı davranıp bombayı Ferdinand’ın aracına fırlattı. Ancak yine bir zamanlama hatasıyla direğe çarpan bomba dördüncü arabayı patlattı. Bu da telaşı beraberinde getirdi.

Bu telaşla birlikte intiharı düşünen ikinci suikastçı, cebindeki siyanürü çıkarıp içti ancak maddenin bozuk olması nedeniyle ölmedi. Bunun üzerine Mijacka Nehri’ne atlayıp ölmeyi denedi ancak düşmenin etkisiyle bayılsa da ölmedi ve ayıldıktan sonra polis tarafından yakalandı.

Başarısız suikast girişiminin ardından acele bir şekilde hareket eden konvoy üç suikastçıyı atlatabildi. Belediye Sarayı’na sağ salim varan araç, Ferdinand’ın resepsiyona katılmasını sağladı. Polisler başta olmak üzere burada toplanan grup ne yapmaları gerektiğini tartışıyordu.
Polisler ve parti üyeleri şehirde başka suikastların planlanmış olabileceğine dair uyarsa da Franz Ferdinand, yaralıları görmek istediğini söyledi. Ferdinand’a destek çıkan Vali, Saraybosna’da teröristin olmayacağını söylüyordu. Yine de plan değiştirilerek yola çıkıldı.

Kalabalıklaşan şehir merkezinden uzaklaşılmayı planlayan yeni güzergah şoförlere iletilmeyince işler yolundan çıktı. Şoförün eski güzergahtan ilerlediğini gören Vali’nin dur emri vermesiyle yaşanan duraksama, beşinci suikastçı Princip’in işini hayli kolaylaştırdı.
İlk kurşunu Ferdinand’ın boynuna, ikincisini kasığına isabet ettiren Princip, aslında Vali’yi de vurmak istediğini ancak başaramadığını söyleyecekti. Şoku atlatan şoför hızla harekete geçti ancak dük 11:20’de hayatını kaybetti.
Başta Princip olmak üzere yakalanan tüm suikastçılar 12-23 Ekim 1914’te mahkemeye çıkartıldı. 28 Ekim’de açıklanan karara göre 20 yaşın altındakiler 3-20 yıl hapis, üstündekiler ise idam cezası aldı. Yirmi yıl hapis cezası yiyen Gavrilo Princip bir süre sonra hapishanede veremden öldü.
Bu olaylardan Sırbistan’ı suçlu bulan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, 27 Temmuz 1914’te Sırbistan’ı işgal etti. Rusya’nın Sırbistan’ı desteklemesi üzerine ise Almanya, ağustos ayında Rusya ve Fransa’ya saldırdı. Böylelikle I. Dünya Savaşı resmen başlamış oldu.

Kaynak: Genel Ağ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.