Güvenli İnternet Kullanımı İçin Neler Yapmak Gerekir?

24.02.2020
1.141

1. İnternet ve bilgisayarda çok fazla vakit geçirmeyiniz. Oyuna, kitap okumaya, spora ve sanata vakit ayırmalısınız. İnternet ve bilgisayar kullanma sürenizi diğer işlerinize göre kendiniz ayarlayınız.

2. Bilgisayarın başındayken dik oturun, hareketsiz kalmayın, koltuğunuz sırtınızı desteklesin. Karanlık ortamda bilgisayar kullanmayınız.

3. Güvenli olan İnternet sitelerinin adreslerini ailenizle belirleyiniz.

4. İnternet ortamında tanıştığınız kişiler size kendilerini farklı tanıtabilirler. Tanıştığınız bu kişilerle ilgili ailenize bilgi verin. Sizi İnternet ortamında rahatsız eden kişileri ailenize söyleyiniz ve 112’ye bildiriniz.

 

5. İnternet ortamında kişisel bilgilerinizi vermemeniz gerekir. Hiçbir zaman adınızı, adresinizi, telefon numaralarınızı, şifrelerinizi paylaşmamalısınız. Kimlik çalınması ya da dolandırılma söz konusu olursa ihbar.bilisim@iem.gov.tr adresine e-posta atabilir ya da 0212 636 2973 numaralı telefondan Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğüne başvuruda bulununuz.

6. İnternet sohbetlerinde sizi rahatsız eden görüntü, ses ve yazılar yer alırsa hemen ailenize söyleyiniz. Sizin için zararlı içeriğe sahip (şiddet, taciz, müstehcenlik…) siteler için, ihbar@ihbarweb.org.tr adresine, 0312 586 55 00 numaralı telefona ihbarda bulununuz.

7. İnternet sitelerindeki bütün etkinliklerin (Oyun, yarışma, yazışma…) yaşınıza uygun olup olmadığını mutlaka büyüklerinize danışınız.

 

8. Bilgisayarınıza yükleyeceğiniz veya indireceğiniz programlara ve içeriklere ailenizle karar veriniz, büyüklerinize sormadan İnternet ortamında alışveriş yapmayınız, kredi kartı bilgilerinizi vermeyiniz.

9. İnternet ortamında hiç kimseye karşı tehdit edici bir dil kullanmayınız.
• Kibar bir dil kullanınız.
• İnternet ortamında büyük harflerle yazı yazmak bağırmak, kabalık anlamına gelebilir.
• Size karşı böyle tutumlar sergileyenler olursa ailenize haber veriniz.

10. Eviniz dışında İnternet’e giriyorsanız, bu yerin neresi olduğu hakkında ailenizi bilgilendiriniz. Sizin için uygun olmayan, sağlıksız ortamlara girmeyiniz. 12 yaşından küçük çocukların İnternet kafelere girmeleri kanunen yasaktır.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: