Yüz Yüze İletişimde Görgü Kuralları

Yüz Yüze İletişimde Görgü Kuralları

Yüz Yüze İletişimde Görgü Kuralları

Günümüzde teknoloji ne kadar gelişmiş ve daha da gelişmeye devam ediyor olsa bile, belki de asla değişmeyecek olan şey yüz yüze iletişimin gücüdür. Aynı zamanda bu güçten kaynaklanan etkidir. Bunun sebebi iletişimin sadece sözlerle değil beden dili yardımıyla olmasıdır. Hatta bazen karşımızdakinin dediklerinden bir şey anlamasak bile beden dili o an yardımımıza koşup anlamamızı sağlamıştır. Bazen gözlerine, bazen oturuşuna, bazen duşuna bakarak karşımızdaki kişinin duygu ve düşüncelerini anlayabiliriz.

Nezaket ve görgü kuralları içerisinde en önemlilerinden biri olan yüz yüze iletişimde görgü kuralları, yer ve zamanlara göre farklı davranışlar sergilenmesini gerektirebilir. Kişilerin hazırlıklı konuşmalarda farklı hazırlıksız konuşmalarda farklı davranmaları gerektiği gibi, tek kişilik konuşmalarda ve küme konuşmalarında farklı tutumlar sergilemelidir.

Yüz yüze iletişimde görgü kuralları içerisinden en önemli olanı konuşmanızı doğru bir şekilde ayarlamaktır. Ne hızlı ne yavaş bir şeklide konuşulmalıdır. Konuşma hızını normal ve kelimelerinizin düzgün çıktığına emin olun Bunun için diksiyon çalışmaları yaparak konuşmanızı düzeltebilirsiniz. Yüz yüze görgü kuralları genel olarak karşılıklı iletişimi temsil ettiği için karşınızdaki kişiyle iletişim kurduktan sonra sakın karşınızdakine ona bıraktığınız izlenimleri sorgulamayın. Diğer yüz yüze görgü kuralları şu şekildedir;

“Teşekkür ederim” ve “Lütfen” kelimelerini kullanın. Günlük konuşmalarda sözlüğünüze bu kelimeleri eklemeyi unutmayın. Çünkü yüz yüze görgü kuralları içerisinde karşı tarafa olumlu bir izlenim bırakmanızı ve sizi nazik birisi olmanızı sağlayan sihirli sözcüklerdir.

Esneme, öksürme, hapşırma vb. durumlarda eliniz veya kolunuzla ağzınızı kapatın. Ardından ellerinizi yıkayın. Aksi durumlarda karşı tarafa kötü bir izlenim bırakırsınız. Hele ki bulaşıcı hastalıkların kol gezdiği bu zamanlarda kötü bir izlenim bırakır.

Karşı tarafınızdaki kişiyle konuşmanızı bitirirken konuşmayı bitiren geçerli bir neden sunarak konuşma bitirilmelidir.
Birine iltifat ederken içten ve samimi duygular beslenmeli. Aynı zamanda birisi size iltifat ettiğinde de teşekkür ederim, rica ederim vb. cümleleri kurulmalı.
Karşınızdaki kişi sizi eleştirmeye başladığında hemen parlamayın. Biraz sabırlı olun. Eğer karşınızdaki kişi herkesin içinde bunu yapıyorsa veya eleştiride sınırı aşıyorsa karşınızdakini nazik bir dille uyarın.

Yüz yüze iletişimde görgü kuralları yazının ilk bölümünde belirtildiği gibi davranışları da içine alır. Örneğin, bir kadın elini uzatmadan erkeğin elini uzatması hoş bir davranış değildir. Aynı zamanda üst makamda olan bir kişi el uzatmadan alt makamdaki kişinin el uzatması da hoş karşılanmaz. Yaşı büyük olan kişi el uzatmadıkça küçük olanın el uzatma davranışı da uygun görülmez. Cinsiyet, makam ve yaş farkı dikkate alınarak bu harekete dikkat edilmelidir.

İletişim esnasında sürekli olarak kişinin kendinden bahsetmesi ya da sürekli başka birisinden bahsetmesi uygun bir davranış olarak kabul edilmez. Aynı zamanda karşınızdaki kişiye fırsat vermeden sürekli olarak kendinizin konuşması da hoş olmayan bir davranıştır.

Konuşmalarda “sen” yerine “siz” diye hitap edin.
Tanıştırılma esnasında bir sıra gözetilmelidir. Alt rütbede olanı üst rütbede olana, öğrenciyi öğretmene, küçük olanı büyüğe, erkeği kadına, yeni gelen kişiyi önceden gelenlere, tek kişiyi topluluğa takdim ederek tanıştırılmalıdır.
Kişisel meseleler başkalarının duyacağı şekilde ve kalabalık bir ortamda konuşulmamalıdır.
Yüz yüze görgü kuralları yukarıdaki maddeler de sıralanmıştır. Yüz yüze görgü kuralları bu maddelerden daha fazlasını da içerebilir. Bu kurallar bütünü toplumdan topluma veya gruptan gruba değişiklik gösterebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.