Trablusgarp Savaşı

TRABLUSGARP SAVAŞI 1911

İtalya siyasi birliğini geç kurduğu için (1870-71) sömürgecilik yarışında geç kalmıştı. Osmanlı Devletinin Kuzey Afrika’daki toprakları İngiltere (Mısır) ve Fransa (Cezayir, Tunus) tarafından işgal edilmişti. İtalya da Osmanlı Devletinin Kuzey Afrika’daki son toprağı olan Trablusgarp ve Bingazi’ye (Bugünkü Libya) göz dikti. Çünkü Osmanlı Devleti iyice zayıflamıştı ve buraları hem karadan, hem de deniz gücü olarak savunabilecek gücü yoktu.

İtalya, 1911 yılında; Avrupa Devletlerinin de onayını alıp Osmanlı Devletine bir nota vererek, buraların kendine ait olduğunu bildirdi. Osmanlı Devleti de böyle bir durumun kabul edilmeyeceğini İtalya’ya bildirdiyse de İtalyanlar, Trablusgarp ve Bingazi’ye asker çıkardılar.

Osmanlı Devleti; Mısır İngiliz işgalinde olduğu için karadan, donanması yetersiz olduğu için denizden yardım gönderemedi. Bunun üzerine bazı gönüllü subaylar (Mustafa Kemal, Enver Paşa…) Trablusgarp’a giderek yerli halkı İtalyanlara karşı teşkilatlandırdılar.

Derne ve Tobruk’ta İtalyanlara karşı başarılı savaşlar yapıldı. Bu arada İtalya, Osmanlı Devletini barışa zorlamak amacıyla On iki adayı da işgal etti.

Bu durum devam ederken Balkan Savaşı patlak verdi. İki farklı bölgede düşmana karşı savaşamayacağını anlayan Osmanlı Devleti İtalyanlarla Uşi Antlaşmasını imzalamak zorunda kaldı.(1912) Bu anlaşmaya göre;

 Trablusgarp ve Bingazi İtalya’ya bırakıldı

 On iki Ada geçici olarak İtalya’ya bırakıldı.

ÖNEMİ: Bu antlaşma ile Osmanlı Devleti Kuzey Afrika’daki son topraklarını da kaybetti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: