Sakarya Meydan Muharebesi

Sakarya Meydan Muharebesi
HATTIN DEĞİL, SATHIN MÜDAFAA EDİLDİĞİ ZAFER
Yoğun çatışmaların yaşandığı, Türk ordusunun çelikten bir kale halinde düşmanın karşısına çıktığı Sakarya Meydan Muharebesi, tarihin önemli savaşları arasında yer alıyor.

SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ
10-24 TEMMUZ 1921
Türk ordusu Eskişehir Muharebesi sonrasında 100 kilometrelik sahayı terk ederek Sakarya Nehri’nin doğusuna çekildi.
5 AĞUSTOS 1921
Meclis, durumun önlenebilmesi için Mustafa Kemal’i başkomutan olarak görevlendirdi.
12 AĞUSTOS 1921
Çıkardığı emirlerle kaynakların önemli kısmının Sakarya Cephesine yönlendirilmesini sağlayan Mustafa Kemal, Batı Cephesine giderek düşmanın muhtemel hareketlerine yönelik incelemeler yaptı.

23 AĞUSTOS 1921
Yunan kuvvetleri ağırlık merkezi Sakarya mevzisinin güney kanadı olmak üzere kuşatıcı tertiple taarruz etti. Türk ordusu kuşatmayı karşılamak için mevzisinin sol kanadını doğuya doğru uzattı.
Mustafa Kemal, tarihe mal olan “Hattı müdafaa yoktur. Sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanı ile ıslanmadıkça terk olunamaz” emrini yayımladı.
Düşman, Türk kuvvetlerini 23-30 Ağustos’taki yoğun saldırılarına rağmen kuşatamadı, Türk cephesini merkezden Haymana istikametinde yarmak istedi.
Yunan kuvvetleri, taarruzda başarılı olamayınca bulunduğu hatlarda kalmaya karar verdi.
10 EYLÜL 1921
Türk ordusu, genel karşı taarruzu başlattı.
13 EYLÜL 1921
13 Eylül’e kadar Sakarya Nehri’nin doğusunda tek Yunan askeri kalmadı. 22 gün süren Sakarya Meydan Muharebesi Türk’ün zaferi ile sonuçlandı.
AA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.