İzmir’in İşgali ve Amiral Bristol Raporu

 

 

İZMİR’İN İŞGALİ (15 Mayıs 1919)

İzmir ve çevresi 1.Dünya Savaşı sırasında İtalya’ya verilmişti. Fakat İngiltere Paris Barış Konferansı’nda sahte belgelere dayanarak; “Batı Anadolu nüfusunun çoğunluğunun Yunanlı olduğunu ve Türklerin Yunanlıları öldürdüğünü” ileri sürerek Batı Anadolu’nun Yunanistan’a verilmesini sağladı.

15 Mayıs 1919’da Megola İdea’yı (Büyük Ülkü / Amaç) gerçekleştirmek isteyen Yunanistan İzmir’i işgal etti. İzmir’in işgaline ilk tepkiyi Hasan Tahsin (Hukuk-u Beşer Gazetesi) gösterdi ve ilk kurşunu attı.

*İzmir’in işgali Kurtuluş Savaşı’nın başlamasına ve Kuva-yı Milliye’nin kurulmasına sebep olmuş ve Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışını hızlandırmıştır.

 

AMİRAL BRİSTOL RAPORU (13 EKİM 1919)

Yunanlıların işgal gerekçelerinin doğruluğunu araştırmak üzere Amerikalı Amiral Bristol bölgede bir inceleme yaptı. Amiral Bristol Raporunda, İzmir’de Türklerin çoğunlukta olduğunu, katliamları Yunanlıların yaptığı belirtilmiştir.

Böylece Batı Anadolu’daki işgallerin haksızlığı ilk kez uluslararası bir raporda belirtilmiş ve Türklerin haklı davası ilk kez uluslararası alanda duyurulmuştur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: