İzmir Suikastı Mustafa Kemal’e Suikast Girişimi


Gazi Mustafa Kemal sadece kendi şahsını değil; aynı zamanda Türk milletinin hayalini, özgür yaşayabilmek ve varlığını devam ettirebilmek için ortaya koyduğu mücadeleyi temsil eder.
Gazi Mustafa Kemal; cumhuriyet demektir, hürriyet demektir, yenilik demektir.
Bunlardan rahatsız olanlar, bu değerleri ve cumhuriyeti yok etmek için Gazi Mustafa Kemal’e suikast düzenlemeye karar verdiler.
Suikast, Gazi Mustafa Kemal’in 15 Haziran 1926’da İzmir’e yapacağı seyahat esnasında gerçekleştirilecekti.

Başlarında eski milletvekili Ziya Hurşit’in yer aldığı bu kişilerin planına göre tetikçiler, suikasttan sonra kalabalığın arasına karışarak izlerini kaybettirecek, ardından da deniz motoruyla
Sakız Adası’na kaçacaklardı.
Ancak Gazi Mustafa Kemal’in İzmir’e gelişi bir gün gecikti. Bunun üzerine suikastçıları Sakız Adası’na kaçırmakla görevli Giritli Şevki, Hükûmetin plandan haberdar olduğunu zannetti. Hem kendini kurtarmak hem de vicdan azabından kurtulmak için durumu İzmir valisine anlattı.

İzmir valisi derhâl Gazi Mustafa Kemal’i bilgilendirdi. Suikastçılar gece yarısı düzenlenen bir operasyonla silahlarıyla yakalandılar. İstiklal Mahkemesi’nde yargılanıp gerekli cezaya çarptırıldılar.

Püf bilgi:
İzmir suikastı Cumhuriyet rejimine, laikliğe ve inkılaplara karşı bir girişimdir.

Gazi Mustafa Kemal, bu olaydan sonra
“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” Diyerek Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar yaşayacağına olan inancını ortaya koymuştur.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: