5.Sınıf Sosyal Bilgiler Gerçekleşen Düşler Ünite Özeti

 

 

‘GERÇEKLEŞEN  DÜŞLER’  KONU ANLATIMI

Buluş: Bir şeyin ilk kez ortaya koyulması, icat edilmesidir.
Mucit: Yeni bir buluş ortaya koyan, icat eden kimsedir. Buluş yapılmasında insanların ihtiyaçlarının etkisi olmuştur. Ateşin, tekerleğin, yazının bulunması gibi.Teknolojik gelişmelerle buluşlar birbiriyle ilişkilidir. Örneğin icat edilen telefon teknolojik gelişmeler sonucu bugünkü halini almıştır.İcat edilen ürünler insanların ihtiyaçlarına cevap veremez hale gelince günümüz teknolojisi ile gelişirler.İnsanların hayatını etkileyen birçok buluş vardır.

 • Bu buluşların en önemlilerinden birisi ateştir.Ateşin bulunmasıyla insanlar yemeklerini pişirmeye başlamışlar, ısınmaya ve ateşi ışık kaynağı olarak kullanmaya başlamışlardır.
 • Demirin bulunmasıyla tarımda gelişmeler sağlamışlardır.
 • Tekerleğin bulunmasıyla yüklerini kolayca taşımışlar, basit ulaşım araçları yapmışlardır.
 • Yazının bulunmasıyla insanlar bilgi birikimlerini sonraki kuşaklara aktarmışlardır.
 • Buhar makinesinin yapılması, telgrafın kullanılması ve elektriğin bulunması insanların hayatını etkileyen en önemli buluşlardan bazılarıdır.

Buluşlar ve icatlar insanların hayatını kolaylaştırır, değiştirir ve zaman kaybını azaltır.Hayatımızı hem olumlu hem de olumsuz etkileyen buluş ve icatlar da vardır. Örneğin cep telefonları iletişim alanında insanlara kolaylık sağlar. Fakat uzun süre kullanıldığında yaydığı radyasyon nedeniyle insan sağlığına zarar verir.Buhar makinesinin icadı ile buhar gücünün makinelerde kullanılması büyük fabrikalar, gemiler yapma imkânını doğurmuştur. Buhar makinesi sanayi çağının başlamasına neden olmuştur.Bilgisayarın icat edilmesi ile bilgisayar ve internet bilgi çağının başlamasını sağlamıştır.

TEKNOLOJİNİN GETİRDİĞİ SORUNLAR

1) Teknolojik bazı gelişmeler doğada tahribat oluşturmuştur. 2) Fabrika atıkları hem havayı hem de suları kirletmektedir. 3) Otomobillerden çıkan egzoz dumanı havayı kirletmektedir. 4) Bu durumlarda hem insanları hem de diğer canlıları olumsuz etkilemektedir. 5) Buluşlar sosyal hayatı da olumsuz etkilemektedir. 6) Televizyon aile içi ilişkilerin zayıflamasına neden olmaktadır. Ayrıca bireyler arasında iletişimi azaltmaktadır. 7) İnternette insanların birbirleriyle vakit geçirmesini engellemektedir. 8) Sosyal hayattaki birçok adet ve geleneklerinde kaybolmasına neden olmaktadır.

BİLİM VE İNSAN

Bilim: Evrenin ya da olayların bir bölümünü konu olarak seçen, deneysel yöntemlere ve gerçekliğe dayanarak yasalar çıkarmaya çalışan düzenli bilgidir. Kısaca bilgi edinme süreci de denir. Bilim, insanın doğada olup bitenleri merak etmesiyle başlar.

BİLİM İNSANININ ÖZELLİKLERİ

1) Meraklıdır. 2) Eleştiricidir. 3) Şüphecidir. 4) Tarafsızdır. 5) Planlı çalışır. 6) Kararlıdır. 7) Araştırmacıdır. 8) İnsanlığa hizmet için çalışırlar. 9) Deney ve gözleme yer verirler. 10) İnsanlığa ve doğaya karşı sorumludurlar.

 

ÖNEMLİ BULUŞLAR VE MUCİTLERİ

THALES( TALES): Güneş tutulmasını bulmuştur.
İBNİ SİNA: Kimya ve tıp alanında çalışmalar yapmış Türk bilginidir.
PASTÖR: Besinlerin bozulmasına mikropların yol açtığını kanıtlamış ve  kuduz aşısını bulmuştur.
CEZERİ: Otomatik aletleri yapan ilk Türk âlimidir.
MENDEL: Genetik biliminin kurucusudur. Canlıların özelliklerinin nesilden nesile geçtiğini kanıtlamıştır.
EDİSON: İlk ses kaydını yapmış, ampulü bulmuştur.
KOPERNİK-KEPLER: Dünya’nın kendi ve Güneş etrafında döndüğünü kanıtlamıştır.
GAZİ YAŞARGİL: Beyin cerrahisi alanında yaptığı çalışmalarla dünyaca tanınmış Türk bilim adamıdır.
GRAHAM BELL: Telefonu icat etmiştir.
GUTENBERG: Matbaayı icat etmiştir.
EİNSTEİN(AYNŞTAYN): Fizik alanında çalışmalar yapmış ve atomu bulmuştur.
GALİLE: Dünya’nın döndüğünü ispatlamıştır. Teleskobun mucidi.
ARŞİMET: Suyun kaldırma kuvvetini bulmuştur.
MACELLAN: Dünya’nın yuvarlak olduğunu ispatlamıştır.
HAZERFEN AHMET ÇELEBİ: Uçmayı başaran ilk insanlardan biridir.

ATATÜRK BİLİM VE TEKNOLOJİ

Atatürk, Kurtuluş Savaşı’ndan hemen sonra ülkemizin çağdaş uygarlık seviyesine çıkarılması için çalışmalarını bilim ve teknoloji ışığında sürdürmüştür. İlk önce Türk Dil Kurumu’nu sonra da Türk Tarih Kurumu’nu kurmuştur.

Atatürk’ün bilim ve teknoloji alanında çalışmalar yapması için kurduğu bazı kurumlar şunlardır: 1) Tarımsal Araştırma Enstitüsü 2) Veteriner Zeoteknik Araştırma Enstitüsü 3) Hıfzısıhha Araştırma Enstitüsü 4) Maden Tetkik Arama ve Araştırma Enstitüsü 5) Ziraat Yüksek Enstitüsü 6) Türk Hava Kurumu 7) Astronomi Enstitüsü 8) Kandilli Rasathanesi

BİLGİ KAYNAKLARI

Bilgiye ulaşmak için araştırma yapmak, araştırma yapmak için de kaynaklara başvurmak zorundayız. Kitap, ansiklopedi, dergi, atlas, sözlük gibi kaynaklar bunlardan bazılarıdır. Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması, bilgiye ulaşma sürecini de kolaylaştırmıştır. Yazılı kaynaklardan yaralanmak için kütüphaneleri kullanabiliriz. Gazete, dergi, kitap ve internet bilgi kaynaklarıdır. Bilgi almak için kullandığımız yayınlara bilgi kaynakları denir. Bu yayınlar günlük, aylık, haftalık gibi belirli zaman aralıklarında düzenli olarak yayınlanıyorsa SÜRELİ YAYIN adını alır. Bir kişi veya kuruluş tarafından üretilen; bilgi, ürün veya sanat eserinin ilk defa üretildiğinin resmi olarak onaylanmasına PATENT denir.

TÜRKİYE’DE BİLİM VE TEKNOLOJİ MÜZELERİ

 • Çanakkale Müzesi   (Çanakkale)
 • Resim ve Heykel Müzesi   (Mersin)
 • Oyuncak Müzesi  (İstanbul)
 • Deniz Müzesi   (İstanbul)
 • Topkapı Sarayı   (İstanbul)
 • Su Altı Müzesi   (Bodrum)
 • Etnografya Müzesi   (Antakya) 
 • Cep telefonlarının yararları kadar  zararları da vardır. Cep telefonları yaydıkları elektromanyetik dalgalar sebebiyle bazı aygıtların işleyişini bozabilmekte ve tehlike yaratabilmektedir.Bu nedenle bazen cep telefonlarını kapatmamız gerekir.Bilim adamları bunun nedenini şöyle açıklıyorlar: ‘Elektronik aygıtlar, dışarıdan gelen etkilerden olabildiğince etkilenmeyecek şekilde tasarlanır. Aygıtın bu şekilde dışarıdan etkilenmeme özelliğine ‘elektromanyetik uyumluluk’ deniliyor.Elektromanyetik uyumluluk açısından bazı kurallara uyularak tasarlanıyorlar.Her aygıt için ayrı kurallar belirleniyor. Bunlara da standartlar deniliyor.Aygıtın arıza yapmaması bu standartlara uygunluk ile mümkündür.
 •             Genellikle şehirlerarası otobüslerde ve uçaklarda, cep telefonlarından yayılan elektromanyetik dalgalar, bu araçların teknik donanımına zarar verebileceği için cep telefonlarını kapatma uyarısı ile karşılaşırız. Bir çok otobüste bu sorun çözülmekle birlikte uçaklar için hala aynı sorun devam etmektedir.
 •             Günümüzde iletişim alanında en çok kullanılan cihaz, cep telefonudur. Cep telefonları sadece iletişim alanında kullanılmakla kalmıyor, ayrıca bazı bilgileri saklamak için de kullanılıyor. İletişim kuracağımız insanların telefon numaraları, resim ve videolar, kısa mesajlar, özel günler, alınan notlar vb. şeklinde içerisinde yer alan hafıza kartlarına depolanabiliyor.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: